Co způsobuje plísně?Co způsobuje plísně?

Obvyklým podezřelým za vznik plísně v domě bývá přetrvávající srážlivost vody. Dlouhodobá srážející se vlhkost je často doprovázena tmavou plísní. Nevzhlednou houbou, která se zabydluje okolo okenních rámů, dveří, na zdech či nábytku. V nejhorším případě se usadí na věcech uvnitř skříně nebo na oblečení v šatníku.

Nesprávně provzdušněná domácnost bude náchylná jak ke srážení vlhkosti, tak ke vzniku plísní. Ty se šíří vzduchem jako mikroskopické výtrusy, které vyhledávají příhodné prostředí pro život. Tím je samozřejmě typicky vlhké prostředí jako například koupelna, sklep nebo půda.

Pokud navíc bydlíte na pobřeží nebo v oblasti, kde je přirozeně vysoká vlhkost vzduchu, pak nadměrná vlhkost z venkovního prostředí může také lehce zapříčinit vlhkost uvnitř vaší domácnosti. Ve skutečnosti jakékoli místa s vysokou vlhkostí vzduchu jsou přirozeným prostředím, ve kterém se plísním velmi dobře daří.

Plíseň roste na přírodních materiálech, například na dřevě či kůži. Jediné co k životu potřebuje je vlhké prostředí a vzduch. Pokud se nad tím zamyslíme, klíčovým elementem je vlhkost, protože přírodní materiály a vzduch jsou věci, se kterými se setkáme úplně v každé domácnosti, i v takových, které na výskyt plísně netrpí.

Přílišné vlhko uvnitř vašeho domu se odpařuje do vzduchu a zvyšuje tak vlhkost v obývaných prostorech. Pokud je dům špatně větrán, vlhký vzduch nemá kam utéct. Udržuje se v budově a projevuje se zamlženými okny, či sraženou vodou na skle, zdech, stropu, atd. Časem dlouhotrvající vlhkost zapříčiňuje vznik plísně na nejrůznějších místech vaší domácnosti. Plíseň je navíc známá jako dráždivý prvek, alergen a jako spouštěč dýchacích problémů.

Pokud jste někdy doma ucítili zatuchlý zápach plísně, je dost možné, že aniž byste o tom měli tušení, jste se důvěrně setkali s plynem produkovaným plísňovými koloniemi. Vdechování takového vzduchu může ovlivnit vaši kvalitu života. Bolesti hlavy, silná únava nebo častý vznik běžných nemocí jsou skutečně důvodem, proč je ve vašem nejlepším zájmu žít v domácnosti bez plísně.

background

Potřebujete poradit?

Ano, potřebuji

Nebo podívejte se a naše produkty