Srážení vody – co to je?Srážení vody – co to je?

Už jste si někdy všimli kapek vody, které se formují na vnitřní straně vašich oken? Tomu, jak se sráží voda na vašich oknech, se říká kondenzace. Může se tvořit na oknech, v pokoji, koupelně, kuchyni či obýváku. Skutečnost proč se toto děje má co dočinění s teplotou uvnitř a venku budovy a úrovní vlhkosti vzduchu v domě.

Když se setká teplý vzduch nasycený vlhkostí se zdí nebo oknem, které je chladnější, teplý vzduch v sobě není schopen velké množství vlhkosti udržet, a voda se tak sráží na chladném povrchu okna či zdi. Názorně můžeme tento jev pozorovat, když dýchneme na okno a ono se našim dechem zamlží.

V kapičkách sražené vody se pak rychle šíří plíseň, obzvláště v případě, kdy je v místnosti teplo a kondenzace se neřeší včas. To je případ tisíců domácností napříč Británií, kdy teplota uvnitř domu klesá, především přes noc, když je vypnuté topení.

Vzduch v místnosti dosáhne bodu, ve kterém již nemůže dále vázat všechnu vlhkost, která se v domácnosti tvoří, a tak se usazuje na nejstudenější povrchy; okna a stěny. Tam pak můžeme pozorovat příkladnou kondenzaci vody.

Jestli je váš dům náchylný na kondenzující vodu, poznáte velmi snadno. V takových případech můžete pozorovat:

Kondenzace je pravděpodobně nejčastější formou mokra v domácnosti, která nakonec může vést ke vzniku plísně. Začíná se tvořit na vnitřních plochách v momentě, kdy teplota klesne dostatečně pod teplotu vlhkého vzduchu v domě. Na to bychom si měli dávat opravdu velký pozor, protože pokud ji necháme rozšířit, může kondenzace vést k nepěkně plesnivé domácnosti. Mimo to může zhoršit nebo způsobit zdravotní potíže jako jsou astma a jiné zdravotní problémy.

Vstávat ráno do zamlžených oken je známý pohled pro mnoho z nás, především v zimě, kdy jde často o první náznak problému s kondenzací vody v bytě. Pokud k tomuto jevu dochází často a dlouhodobě, začnou se zákonitě projevovat i další příznaky jako mokré skvrny na zdech, sloupávání tapet, a nakonec černé plesnivé skvrny.

Výsledkem pak bývají zatuchlý zápach v domácnosti, poškozené tkaniny na nábytku či oblečení a může se projevit i na našem zdraví. EnviroVent je připraven pomoci a byl lidem vždy nápomocen při řešení problémů s kondenzací již více než dvacet pět let. Naše úsporné zařízení pro regulaci kondenzace redukuje vlhkost vzduchu a zamezuje srážení vody na oknech a tím zajišťuje zdravé a svěží prostředí uvnitř vašeho domu.

background

Potřebujete poradit?

Ano, potřebuji

Nebo podívejte se a naše produkty